Ten Rengi ve Elbiseye Uygun Şal Seçimi Nasıl Yapılır?

Kapalı kadınların günlük kombinlerinde yer verdikleri önemli parçalardan olan şalların genellikle ten rengine ve giyilen kıyafete uyum sağlaması gerekir. Şık görünümü bir bütün olarak düşünürsek, kıyafet ve ten rengi ile şal uyumu kusursuz bir izlenim bırakır. O zaman gelin, eşsiz bir görünüm için Ten rengi ve elbiseye uygun şal seçimi nasıl yapılır? sorusuna yanıt bulalım.

Ten Rengine Göre Şal Seçimi

Farklı ten rengine göre şal seçimi yapmak, hem yüz güzelliğini ortaya çıkarır hem de boğucu bir etki yerine daha canlı ve havalı bir tarz yaratmanızı sağlar. İlk olarak açık ten renginden başlarsak açık tenlilere uygun en ideal şal renkleri, pembe, gri, siyah, kırmızı, yeşil tonları, lila, pastel tonları, mor olarak sıralanabilir. Bu renklerdeki şal modelleri, açık tenli kadınları daha çok ön plana çıkaracaktır. Ancak çok fazla açık tonlardan kaçınmak gerekir. Çünkü bu tonlar, beyaz olan teninizi daha beyaz gösterebilir.

Kumral tenler ise daha çok yeşil, lacivert, bordo, krem gibi renkleri tercih edebilir. Aynı zamanda, hardal, siyah rengin açık tonları, kahve tonları da kumral tenlerle uyum sağlar. Bu renk şal modelleri ile yapacağınız hafif makyaj da yüzünüze canlılık katacaktır.

Esmer ten rengine sahip olan kadınlar ise pudra, gece mavisi ve yeşilin tonlarını tercih edebilirler. Bu renkler, daha canlı ve parlak renkler olduğu için canlı bir görünüme neden olurlar. Özellikle desenli şallarda bu rengi kullanmak esmer kadınlara daha çok yakışır.

Ten rengine uygun şallar seçmek için en uygun zaman gündüz saatleridir. Çünkü gün ışığı sayesinde şal rengi ve ten uyumunuzu daha iyi gözlemlersiniz. Aynı zamanda, şal kullanımında cilt renginize göre fondöten seçmeniz de dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Cilt tonunuza koyu veya çok açık duran fondötenler, şalınız ile de uyum sağlamaz.

Kıyafete Göre Şal Seçimi

Şal alırken titiz davranmanız gereken bir diğer husus da kıyafete uyum sağlamasıdır. Estetik bir görünüm elde etmek ve aynı zamanda muhafazakar ruhun dışına çıkmamak için kıyafete göre şal seçimi yaparken ince eleyip sık dokumak gerekir. Çünkü kıyafetinize uygun olmayan bir şal modeli kullanmanız rüküş bir görüntüye sahip olmanıza getirir. Kıyafetinizle uyumlu olmasını istediğiniz şalın rengi ile birlikte, desenine de önem vermelisiniz.

Genellikle spor tarz parçalar tercih ediyorsanız o zaman şal seçiminizi de düz renk veya daha canlı desenler bulunan şal modellerinden yana yapmalısınız. Aynı zamanda, düz renk sade bir trençoktun üzerine geometrik desenli bir şal da kullanılabilir. Ancak, trençkot üzerine saten bir şal seçimi yapmak yanlış olacaktır.

Spor tunikler üzerine de yine şifon şallar tercih edilebilir. Bu kumaş genellikle incedir ve yaz aylarında kullanılmalıdır. Kış aylarında ise spor tarzınızı pamuk şallarla taçlandırabilirsiniz.

Abiye Modeline Göre Şal Seçimi

Tesettür giyiminin bir diğer önemli parçası da abiyelerdir. Bu anlamda abiye modeline göre şal seçimi yapmak için hem şalınızın desenlerini hem de renk ve kumaşını göz önünde bulundurmanız gerekir. Koyu renkli abiye modelleri ile pastel tonlara sahip şallar daha uyumlu olacaktır. Lacivert renk abiyelerde ise daha çok gold ve turuncu renkler uyum sağlar. Özel davetler için seçilecek şal modellerinde boyun kısmını iyice saran şallara üstünlük verilmelidir. Bu sayede, abiye daha fazla ön plana çıkar. Abiyenizin rengine uyum sağlayan tül şallar da sizi daha şık bir görünüme kavuşturabilir. Parlak bir görünüme sahip olan tafta ve saten şallar da abiye modelleri ile tercih edilebilecek şal seçenekleri arasındadır.