Şal ve Eşarp Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Şal veya eşarp, tesettür giyiminin vazgeçilmez ve tamamlayıcı parçalarıdır. Bu anlamda, özellikle kapalı kadınların günlük hayatında kullandıkları en önemli ürünler arasında yer alır. Şal ve eşarp, kusursuz bir görüntü elde etmek için dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Şal ve eşarp seçimi nasıl yapılmalı? diye sorarsanız, yüz şekli, giyilen kıyafet ve ten rengi gibi faktörler şal ve eşarp seçiminde önemli rol oynar.

Kıyafete Göre Şal ve Eşarp Seçimi

Tesettürlü kadınların seçtikleri kıyafetlere uygun olarak şal veya eşarp seçimi yapması, daha hoş bir görünüm elde etmelerini sağlar. Çünkü yapılan kombinle uyum sağlayan şal veya eşarplar, daha şık bir görünüm oluşturacaktır. Kıyafete göre şal ve eşarp seçimi yaparken giydiğiniz kıyafetin modeline, eşarp/şal rengine ve kumaşına dikkat etmelisiniz.

1. Giyilen kıyafetin modeline uygun eşarp ve şal seçimi yapınız.

Tesettür giyimlerde en çok tercih edilenler arasında trençkotlar gelir. Bu kıyafete en uyun eşarp modeli, sert ve dik olanlardır. Biraz pamuksu ve parlak dokusu olan trençkotlar üzerine twil eşarp modeli veya şal daha uygun olur.

Tuniklerde ise daha çok eşarp yerine şal kullanmanızı tavsiye ederiz. Giydiğiniz tunike uygun desenler ve renklerle uygun şal modelleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, son dönemlerin trendi olan dantelli şal modelleri tuniklerinizle mükemmel bir uyum yakalayacaktır. Abiye giyimlerde ise tül şallar daha güzel görünür.

2. Şal ve eşarp kumaşı, sağlıklı ve giyilen kıyafete uyumlu olmalıdır.

Öncelikle, kıyafete göre eşarp seçimi yaparken kumaşı sağlıklı olan modellere üstünlük vermenizi tavsiye ederiz. Böylece, saçınıza veya kafa derinize zarar vermeyen bir parça kullanmış olursunuz. Şal kumaşları arasında tafta, saten ve ipek kumaş son yılların trendleri arasındadır. İpek, tafta şal ve eşarplarınızı daha çok abiye kıyafetlerinizle kullanabilirsiniz. Ancak günlük giyimlerinizde de spor şıklığına uyum sağlayacak hale getirebilmeniz mümkündür.

3. Giyilen kıyafetin rengi ile uyumlu bir eşarp/şal seçilmelidir.

Abiye ve günlük kıyafetlerle birlikte kullanılan eşarp veya şalın rengi uyumlu olmalıdır. Bu sayede, sağlıklı bir tercih yapılmış olur. Spor giyimlerde daha çok canlı renklere üstünlük verilmelidir. Bu anlamda, parlak renklerdeki çiçek desenli eşarp modelleri, günlük kombinlerin vazgeçilmez parçalarındandır. Abiye kıyafetlerde ise yine kıyafetin rengi ile uyumlu olan ve çok göze çarpamayan sade ve şık modeller tercih edilebilir.

Ten Rengine Göre Eşarp ve Şal Seçimi

Tesettür giyimin önemli parçalarından olan şal ve eşarp seçiminde ten rengi de göz önünde bulundurulmalıdır. Her ne kadar giyilen kıyafete uygun tonlar seçilse de ten rengine göre eşarp ve şal seçimi de yapılmalıdır.

Ten rengi açık olan kadınlar için yeşil ve siyah tonlardaki şal ve eşarp modelleri idealdir. Haki yeşil, zümrüt yeşili, orman yeşili, asker yeşili bunlar arasındadır. Siyaha yakın olan tonlardaki modeller de beyaz tenli kadınları daha canlı gösterecektir.

Buğday veya sarışın bir ten rengine sahipseniz mavi ve lila tonlar sizin için idealdir. Pembe ve açık mavi eşar ve şal modelleri, özellikle size tam uyum sağlayacaktır. Ancak parlak mavi ve koyu kırmızı tonlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Esmer tenliler ise daha çok açık ve sıcak renklerden yana seçim yapmalıdırlar. Bebek mavisi, toz pembe, yeşilin açık tonları, eflatun gibi pastel renkler tam size uygundur. Şeftali tonları da doğru bir seçim olacaktır.

Yüz Şekline Göre Eşarp ve Şal Seçimi

Tesettürlü kadınların eşarp ve şal seçiminde atlamaması gereken noktalardan biri de yüz hatlarıdır. Bu nedenle, yüz şekline göre eşarp ve şal seçimi için yüz hatlarına ve trend eşarp/şal modellerine iyi aşina olmak gerekir.

Yüz hatlarına göre eşarp ve şal seçiminde şalın bağlanma şekli önemlidir. Yuvarlak bir yüze sahipseniz eşarp veya şalınızı bağlarken yüzünüzün yan kısımlarını gizleyip alnınızı daha çok ortaya çıkarmalısınız. Oval yüz şekline sahip olanların ise eşarp veya şalın yan kısımlarını içe kıvırmaları tavsiye edilir. Bu yüz şekli hemen hemen her şal ve eşarp modeli ile uyumlu olduğu için tüm bağlama şekillerini rahatlıkla taşır. Son olarak, yüzünüz daha uzun bir yapıya sahipse şal ya da eşarbınızı bone ile bağlamalısınız. Bone, alnınızın bir kısmını kapatır ve bu sayede yüzünüz daha küçük görünür.