Şal ve Eşarp Nasıl Temizlenir?

Başörtü seçimlerinde eşarplar ve şal modelleri tesettürlü kadınlara farklı alternatifler sunuyor. Çok beğenerek satın aldığınız başörtüleri kumaşına uygun bir şekilde temizlediğinizde ilk günkü kalitesini uzun süre devam ettirebilir. Eşarp ve şallardaki kumaş türü kullanım alanına göre tercih edilebilir. Özellikle şal ve eşarp temizliği için farklı kumaşlara farklı yöntemler kullanmak gerektiğinden satın aldığınız kumaş hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Pratikliği ve rahatlığı ile giderek daha fazla tercih edilen şal modelleri arasında en çok ipek kumaşlar terletmemesi ve sağlıklı kullanımı ile öne çıkıyor. Kullanım alanlarına ve mevsim şartlarına göre rahat kullanımları ile tercih edilen farklı kumaşlarda bulunmaktadır.

İpek Eşarp ve Şal Modelleri Nasıl Temizlenmeli

Uzun süre dayanması ve kalitesi ile tercih edilen ipek şal modelleri rahatlığı ve güzel duruşu ile de öne çıkıyor. Ancak temizlik aşamasında biraz daha özenli olunması gereklidir. İpek şal modellerinin en güvenli temizleme yolu kuru temizleme olacaktır. Ancak bu durumun sürekli olması maddi açıdan önemli bir külfet oluşturabilir. Evde de titiz aşamalarla temizlik yapılabilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası bulunuyor:

  1. İpek eşarp ve şallar deterjan ve sabunla yıkanmamalıdır. Çünkü temizlik maddeleri içinde yer alan kimyasallar başörtülerinize zarar verebilir, renklerini etkileyebilir.
  2. İpek eşarp ve şal modelleri için özel olarak üretilen ipek şampuanları bulunur. Bunları kullanarak başörtülerinizi zarar vermeden temizleyebilirsiniz.
  3. Klorsuz ve kireçsiz su ile temizlemek önemlidir. Kireç ve kloş kimyasallarda olduğu gibi ipeğin dokusunu bozan zararlı maddelerdir.
  4. Yıkama suyu çok soğuk ya da çok sıcak olmamalıdır.
  5. Yıkama işleminde ovma ya da çitileme yapılmamalıdır.
  6. Suyunu sıkmak için şal ve eşarp temizliği yaparken hafifçe suyunu sızdırarak kurutulmaya bırakılmalıdır.
  7. Kurutma için mandal kullanılmamalıdır. Ev ortamında kurutma sağlanmalıdır.
  8. Makinede yıkamak isteyenler hassas programı var ise deneyebilir. Ancak yine de dikkat edilmeli, yanlış temizleme yapıldığında eşarbınızdan ya da şalınızdan olabilirsiniz.

Pamuklu Kumaşlardan Üretilen Eşarp ve Şal Modellerinin Temizliği

Polyester ve pamuk içeren kumaş türlerinin bakımı diğer kumaş türlerine göre daha kolaydır. Makinede yıkamaya uygun olan bu tür modeller etiket üzerindeki bakım talimatlarında yazan derecelerde sorunsuz bir şekilde temizlenebilir. Genel olarak 30 derecede sorunsuz yıkanabilir. Makineden çıkarınca ütülenir.

Yün ve Kaşmir Eşarp ve Şal Modellerinin Temizliği

Kaşmir ve yün kumaşlar bakımında titizlik gerektiren bir diğer kumaş türüdür. Özellikle yünlü kumaşların elde yıkanması en pratik temizleme metodudur. Ilık su ile uygun sabun kullanılarak temizlenebilir. Yıkama esnasında çitileme yapılmamalıdır. Durulama aşamasında da hafif bir şekilde fazla sudan arındırılmalıdır. Geniş bir havlu üzerinde güneş ve nemden uzak bir şekilde kurutulur.

Şifon Eşarp ve Şal Modellerinin Temizliği

İpek kumaşlarda olduğu gibi en nazik şekilde şal ve eşarp temizliği yapılması gereken kumaş türlerinden biride şifon modellerdir. Ilık su içerisinde uygun şampuanlarla yıkanabilir. Yavaş hareketlerle yıkama yapılır, sonrasında soğuk su ile durulanır. Nemli bir şekilde olan başörtüler düşük derecede ütü ile ütülenerek dolaplardaki yerini alabilir.

Genel olarak temizlik aşamasında kuru temizleme önerilir. Özellikle ciddi şekilde lekelenen eşarp ve şallarınızı bu şekilde kurtarabilirsiniz. Bunun yanında makinede yıkamaktansa elde yıkamak daha sağlıklı olacaktır. Elde yıkarken bebek şampuanları yada şal şampuanları kullanılabilir. Su sıcaklığı 20- 30 dereceyi geçmemelidir. Kurutma aşamasında asla güneşte, kalorifer radyatörlerin üzerinde kurutmayı tercih etmeyin. Bu şekilde kurutma yaparsanız eşarp ve şal modellerinin parlaklığı kaybolur. Lifleri zarar görür ve başörtünün yapısı bozulur.