Şal ve Eşarp Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendi tarzını yansıtmayı seven kadınların şal ve eşarp seçerken dikkat ettiği bazı hususlar vardır. Özellikle tesettürlü kadınların vazgeçilmezlerinden olan şal ve eşarplar, desenlerine, kumaş türlerine ve renklerine göre birçok modellere sahiptir. Ancak bu sayısız şal ve eşarp modelleri arasından size en uygununu seçmek oldukça özen ve dikkat gerektiren bir iştir. Şal ve eşarp alırken dikkat edilmesi gerekenler dendiğine giyilen kıyafete uyum, kalite, kumaş türü ve yüz hatlarına uyum gibi birçok detaylar akla gelir.

Şal ve Eşarbın Kumaşı Nasıl Olmalıdır?

Şal ve eşarp seçimi sırasında başlıca dikkat edilmesi gereken şal modelinin kumaş türüdür. Saç ve kafa derisi açısından sağlıklı kumaşlar seçilmelidir. En ideal kumaşlar ne çok yumuşak ne de sert olan kumaşlardır. İdeal bir yumuşaklığa sahip olan kumaşlar hem gün boyu sizi rahatsız etmez hem de güzel bir duruşa sahip olur. Şal ve eşarp kumaşları arasında ipek, pamuk, tafta, saten, keten gibi kumaşlar yer alır.

Sağlıklı şal ve eşarp kumaşı seçimi sonrasında diğer dikkat edilmesi gereken, kumaş türünün giyilen kıyafet ile uyum içerisinde olmasıdır. Örneğin, saten ve ipek şallar veya eşarplar, genellikle abiyelerle uyum sağlasa da pamuk kumaşlar spor tarzlara daha çok hitap eder. Bakınız; pamuk şal.

Şal Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şal seçimi sırasında düzgün bir şal modeli almak için uyulması gereken belli başlı kriterler bulunur. Renk ve model uyumu bunların başında gelir. Şal alırken dikkat edilmesi gerekenler dendiğinde akla bu ürünler ile birlikte kombinlenecek kıyafetler gelir. Bu anlamda, giyilecek kıyafet ile şal deseninin ve renginin uyumlu olması gerekir. Böylece, daha kusursuz ve zevkli bir görünüm elde edilir.

Aynı şekilde, yapılan makyajın, ten renginin ve takılacak diğer aksesuarların da şal rengi ve desenleri ile uyum sağlaması gerekir. Parlak ve karışık renkler ve desenler bulunan şallar ile daha sade makyajlar tercih edilmelidir. Şal seçimi sırasında şal desenleri de yapacağınız kombin ile uyumlu olmalıdır. Örneğin, çizgili bir desene sahip olan şalların elbisenin çizgileri ile yatay ise yatay şekilde, dikey ise yine dikey şekilde uyumlu olması daha hoş bir görünüm kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Eşarp Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ten rengi, şal seçiminde olduğu gibi eşarp alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir faktördür. Bu anlamda, esmer ten rengine sahip olanların daha pastel renkler, beyaz ten rengine sahip olanların siyah, yeşil, koyu kırmızı gibi ten rengini daha çok ön plana çıkaracak renkler tercih etmeleri gerekir. Sarışınların ise kesinlikle açık tonlardan kaçmaları tavsiye edilir. Çünkü bu tonlar, daha solgun bir görünüme neden olur.

Eşarp seçimi sırasında eşarbın hangi kıyafete uyum sağlayacağı da dikkate alınmalıdır. Hiçbir kıyafetinize uyum sağlamayan eşarplar rüküş bir görünüm elde etmenize neden olacaktır. Bunun için eşarp alırken mutlaka kıyafetleriniz ile kombinleyin.

Eşarp seçiminde önemli husus, eşarbın kalitesidir. Özellikle ipek zararlı ham maddeler içermeyen kumaşlar tercih edilmelidir. Çünkü bu tip kumaşlar saçlara zarar verir ve deride alerjiye neden olur. Özellikle sıcak günlerde nem çeken kumaşları seçmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Eşarp modelleri arasında desenli çeşitler daha fazla göze çarpar. Bu anlamda, kıyafetinize ve ten renginize uygun desenlerin seçilmesi gerekir. Düz renkli kıyafetlerle daha çok uyum sağlayan desenli eşarplar, karışık desenli kıyafetlerle kullanılmamalıdır. Özellikle yaz sezonunda çiçek desenli eşarplar daha çok tercih edilir. Bu cıvıl cıvıl eşarp modelleri de yine daha sade renkli kıyafetlerle tercih edilmelidir. Böylece, daha dinamik ve uyumlu bir kombin yakalamış olunur.