Şal Çeşitleri ve Kumaş Türleri

Uzun yıllardan bu yana tesettürlü kadınların olmazsa olmazlarından olan şallar, modellerine ve kumaş türüne göre her zevke hitap etmektedir. Şallar, hem şık hem de spor görünümün vazgeçilmez parçalarındandır. Şal çeşitleri ve kumaş türleri dendiğinde akla birçok seçenek gelmektedir. Gelin, bu modellere ve kumaş seçeneklerine yakından göz atalım.

Şal Modelleri Nelerdir?

Son dönemlerin şal modelleri arasında düz şallar, desenli şallar ve abiye şallar bulunmaktadır. Bu şal modelleri de kendi aralarında farklı çeşitler barındırır. Şal modelleri, deseni ve kumaşı açısından farklılık gösterir. Düz şal modelleri, genellikle hem abiye hem de spor kıyafetlerle tercih edilir. Bu şal modelleri arasında Medine ipeği şal, krinkıl krep şal, Selanik ipeği şal ve pıt pıt şal bulunmaktadır. Özellikle, son yılların trendi olan Medine ipeği şal modelleri genellikle hem ofis ortamında, günlük hayatta hem de özel davetlerde tercih edilmektedir. İpek dokuya sahip olan bu şal modeli, keten kumaşlar, kreplerle veya saten kimanolarla güzel bir uyum sağlar. Aynı zamanda, trenç kot ve kot kumaşları ile de sokak stilinizi yansıtmanıza yardımcı olur. Kış aylarının vazgeçilmezi olan krep şallar ise farklı renkler ile bir adım öne çıkan şal modelidir. Krep şal modelleri, bol paçalı pantolonlar ve mom jeanslar ile birlikte, abiyelerle de tercih edilebilir.

Desenli ve Abiye Şallar

Desenli şallar, her sezonun vazgeçilmez şal modellerindendir. Marjinal ve cool bir hava katan çizgilerden çiçekli şallara, vertu desenlerden vahşi havaya hakim leopar desenlere kadar birçok seçenek bulundurur.

Desenli şal modelleri, etnik bir hava yaratarak çeşitli renkleri ile her tarz kıyafetlerinize uyum sağlar. Özel dokuması ile tok bir duruşa sahip olan bu şallar, her mevsim kullanılabilir. Sportif çiçekler bulunduran şal modelleri ise tesettür kombinlerini daha renkli hale getirir. Vahşi yaşamı sokaklara ve tarzınıza taşıyan leopar desenli şal modelleri de sezonun en çok tercih edilen parçaları arasında yer alır.

Abiye şal modelleri arasında en çok tercih edilenler saten ve tafta şallar olarak bilinmektedir. Bu şal modelleri, dantelli aksesuarlar veya çiçekli taçlar ile daha şık bir görünüm kazanır. Düğün ve özel davetiyelerde kullanabileceğiniz bir diğer şal modeli ise şifon gibi ince ve dökümlü şallar olabilir. Örneğin, simli şifon şal modelleri, farklı renkleri ile seçmiş olduğunuz abiyenize değişik bir hava katar.

Kumaş Türlerine Göre Şallar

Özellikle gençlerin en çok kullandığı tesettür parçalarından olan şallar, renk, desen gibi özelliklere göre çeşitlendiği gibi kumaş türüne göre de değişmektedir. Kumaş türlerine göre şallar, ipek, tafta, koton, pamuk, saten ve şifon şallar olarak bilinmektedir.

İpek şallar, öncelikle saçlar ve kafa derisinin sağlığı açısından ideal bir seçimdir. Aynı zamanda, kullanımı da oldukça kolaydır. İpek dendiğinde genellikle bu parçaların kayması akla gelse de bu kumaş türü, kayma ve bozulma yapmayan bir dokuya sahiptir. Hem günlük hem de özel günlerde tercih edebileceğiniz ipek şallar arasında birçok modeller bulunur. İpek aynı zamanda hassas bir kumaşa sahip olduğu için ılık su ile yıkanmalıdır. Selanik ipeği şal, medine ipeği şal en çok tercih edilenler arasındadır.

Pamuk kumaşa sahip olan şallar da rahatına düşkün bayanlar için ideal bir seçimdir. Eski pamuk şallar duruş açısından tok bir görüntü sunamazdı ancak yeni üretilen koleksiyonlar artık rahat ve şık bir kullanım sunabiliyor. Yeni nesil kumaşlar artık çamaşır makinesinde yıkandığında da ip çekme, kırışma ve bozulma gibi sorunlara da yol açmıyor. Özellikle desenli pamuk şal modelleri kadınların çekmecesinde sıklıkla tercih edilenler arasında yer alıyor.

Tafta şallar, ipek kumaşa sahip olan şallara daha çok benzer. Parlaklığı ve tok duruşu nedeniyle kusursuz bir görünüm sunarlar. Sert bir yapıya sahip olan bu kumaş türü, ipeğe yakın özelliklere sahip olduğu için çokça tercih edilmektedir. Makine yıkamalarında da sorun yaratmaz.

Krep şallar da dökümlü, salaş bir kumaşa sahip olduğu için sıklıkla kullanılır. Vücuda yapışmayan özelliği sayesinde her yüz şekline yakışır. Aynı zamanda, ütü sevmeyenler için de mükemmel bir tercihtir. Krinkıl krep şal modelleri, her mevsime uygun olacak şekilde bir görünüm sunar. Son olarak, keten kumaşa sahip olan şallar da özellikle yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alır.