Şal Bağlama Teknikleri

Son zamanlarda rahatlığı ve şıklığı açısından daha çok tercih edilen şallar, istenilen şekillere kolayca girebilmesi nedeniyle favori tesettür parçası haline gelmiştir. Farklı şal modellerinin trend olmasıyla şal bağlama teknikleri de gelişmektedir. Fazla zaman almayan ve oldukça kolay birkaç adımla tamamlanan bu teknikler ile kombinlerinizi daha kusursuz bir hale getirebilirsiniz.

Şal Bağlama Teknikleri Nelerdir?

Şal bağlama teknikleri arasında ilk sırada basit şal bağlama gelmektedir. Kısa zamanda ve acil durumlarda imdadınıza yetişen bu teknik ile pratik bir şekilde hoş bir görüntü elde edersiniz. Bu teknik için öncelikle tamamen açtığınız şalı başınıza kabaca örtün. Şalın her iki tarafını çenenizin altında bir iğne yardımıyla birleştirdikten sonra basitçe bağlayın. Son olarak şalın sol ucunu sağ omzunuzun, sağ ucunu ise sol omzunuzun arkasına atın. Böylece, kısa sürede şalınızı bağlarsınız.

Şal bağlama teknikleri nelerdir? sorusunun bir diğer yanıtı ise tek bir tarafa sabitlenen şal bağlama yöntemidir. Bu yöntem için öncelikle şalın basit şal bağlama tekniğinde olduğu gibi her iki tarafı çene altında tutturulur. Sonrasında şalın herhangi bir ucu başın arkasından kulak hizası üzerinde sabitlenir.

İğne kullanmadan şal bağlamak için ise dikdörtgen şeklindeki şalınızı boynunuza sarmanız yeterli olacaktır. En son şalın bir ucunu daha hoş bir görüntü elde etmek adına omzunuzun arkasına atabilirsiniz.

Farklı Kültürlere Ait Şal Bağlama Teknikleri

Bildiğiniz gibi sadece ülkemizde değil başka coğrafyalarda da kadınlar günlük giyimlerinde şal kullanırlar. Bu anlamda, söz konusu coğrafyalarda da çeşitli şal bağlama teknikleri uygulanmaktadır. Son dönemlerde özellikle Endonezyalı ve Arap kadınların şal bağlama yöntemleri ülkemizde de en çok tercih edilen teknikler arasında yer alır.

Endonezya stilinde ilk olarak şalın üst kısmı 10 cm olacak şekilde katlanır. Katlanan taraf dışa dönük olacak şekilde tutulur ve şal bu şekilde örtülür. Şalın sağda kalan kısmının soldakinden daha uzun olması gerekir. Şal başa yerleştirildikten sonra kalan kısmı omuz üstünde bırakılır. Sonrasında şalın daha uzun olan sağ tarafı, boynun arkasına geçirilir. Bu sırada şalı salaş kalması için çok sıkmamak gerekir. Son adımda boynun arkasından geçirilen uzun taraf, kısa olan tarafın içinden geçirilir ve öne doğru getirilir. Böylece, Endonezya şal bağlama tekniği uygulanmış olur.

Arap stili şal bağlamada ise Arap kadınların daha hacimli bir bağlama tekniği kullanmaktadır. Bunun için saçları şal bağlamadan önce topuz olarak toplamak gerekir. Aynı zamanda, bu stil için büyük boyutlarda bir şal seçilmelidir. Şal, başın etrafında kabarık bir görünüm elde etmek için mümkün olduğu kadar sarılır. Özellikle son yılların trendi olan bu şal bağlama tekniği büyük ilgi görmektedir.

Yüz Şekline Göre Şal Bağlama Teknikleri

Şal bağlamada bir diğer önemli husus, yüz şekline göre şal bağlama teknikleri uygulamaktır. Oval, dikdörtgen, kare, üçgen gibi yüz şekillerine sahip olan kadınlar için ayrı ayrı şal bağlama yöntemleri vardır. Bu yöntemler sayesinde şal yüz hatlarına uyum sağlar ve daha kusursuz bir görüntü elde edilir.

1- Oval Yüz İçin Şal Bağlama Tekniği

Oval bir yüze sahipseniz istenilen şal bağlama tekniği size uyacaktır. Genellikle sade şal modelleri yüzünüzün hatlarını daha fazla ön plana çıkarır. Şal bağlarken boyun kısmını daha gevşek bağlamanız tavsiye edilir. Bu sayede, yüz tipiniz daha doğru görünecektir.

2- Üçgen Yüz İçin Şal Bağlama Tekniği

Üçgen yüzlerde ise şalınızı bağlarken üçgen bir şekil vermeniz ve çenenizin tam ortasında iğnelemeniz gerekir. Böylece, yüzünüz daha orantılı görünür. Üçgen yüz tipine sahip olanların alın kısımları daha dar olur. Bu nedenle de alın kısmı daha çok ön plana çıkarılmalıdır.

3- Dikdörtgen ve Kare Yüz İçin Şal Bağlama Tekniği

Dikdörtgen ve kare yüz tipine sahip olanlar ise mutlaka bone kullanmalıdırlar. Şalın altından görülen bone, yüzünüzün alanını daraltır ve daha oval görünmesini sağlar. Aynı zamanda, sıkı bir bağlama tekniği uygulamamanız tavsiye edilir.