En Çok Yapılan Şal Bağlama Hataları

Doğru başörtü seçimi kadar, doğru bağlama özellikleri de çok önemlidir. Özelikle yeni kapanan ya da eşarptan şala geçen tesettürlü kadınlar yanlış bağlama yapabiliyor. Sürekli şal kullananlar ise zaman zaman şalın duruşundan şikayetçi olarak farklı tarzlar denerken bağlama hatalarına düşebiliyor. Şal kullanım püf noktalarını bilmek, şal bağlama hataları olarak bilinen yanlışların  ortaya çıkmamasını sağlayacaktır.

1) Şal Seçimine Dikkat Edin

Seçilen şalın kumaş kalitesine dikkat edilmelidir. Tok duruşlu ve kayma yapmayan şal modelleri tercih edilmesi önerilir. Naif, kaygan şallar istediğiniz görüntüyü sağlamayacaktır. Bu tarz kumaşlardan olan şallar örttüğünüzde doğrudan doğruya yüzünüze yapışır. Bu da istediğiniz görüntüyü elde etmek için işinizi zorlaştırır.

2) Mutlaka İğne Kullanın

Kumaş olarak kaymayan ve tok duruşlu şal modelleri tercih edilse bile hareket ettikçe başörtünüz kayabilir. Bu da şeklinin bozulmasına neden olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmemesi için başınızın hemen üzerinde toplu iğne iliştirebilirsiniz. Mutlaka çene altından da iğneleyerek kullanmanız gereken şalınızı bu şekilde istediğiniz duruşta kullanabilirsiniz. Eşarbınızda iğne kullanmak istemiyorsanız bunun için eşarp ve şallar için üretilen mıknatıslı iğneleri tercih edebilirsiniz.

İğnesiz kullanımlarda şal modelleri zamanla iyice bollaşır. Ani rüzgarla başörtü açılabilir.

3) Şal Kullanımları İçin Sunulan Özel Boneleri Tercih Edin

Eşarp ve şal kullanımlarınız içinde mutlak bone kullanmalısınız. Kullanmadığınızda saçınız görünebilir, sürekli şalınız kayabilir. Saçınızın tek bir telinin görünmesi ile hepsinin görünmesi arasında bir fark olmadığı unutulmamalıdır. Bone'nin ya da iç başörtülerinin saçlarınıza zarar verme durumu var ise saçlarınızın ön kısmında siyah saç bantı kullanılabilir. Son dönemlerde daha rahat kullanım amacı ile bone kullanmadan şal bağlanıyor. Ancak seçtiğiniz şal modelleri ne kadar kaymaz özelliklerde olursa olsun sağa, sola döndükçe mutlaka direk saç üzerine bağlanan şallar kayar. Bu da tesettürlü kadınları zor durumda bırakan şal bağlama hataları ortaya çıkarır.

4) Doğru Boneyi Kullanın

Bone'nin kullanılmamasının yanında gereğinden fazla kullanılması da görünüm olarak hoş olmaz. Yüze ilk bakıldığında bonenin görünmesi estetik anlayış ile tamamen ters bir durumdur. Bunun yanında renkli bonelerde kombin hataları oluşturabiliyor. Bu nedenle bone kullanırken ten, beyaz ya da siyah renkli boneler kullanılması daha doğru olur. Şallar bağlanırken yüz çizgisine yakın takıldığında doğru bir bağlama tarzı elde edebilirsiniz. Eşarp ya da şalları geriden bağlamak bonenin fazla görünmesine neden olur. Bu da şıklığın arka planda kalması anlamına gelir.

5) Şal Bağlanırken Boynu Açıkta Bırakmayın

Eşarp ya da şal bağlanırken boynun görünmesi hem tesettüre uymaz hem de anlamsız görünümler ortaya çıkarır. Bu nedenle bağlama şekillerine dikkat edilmesi çok önemlidir. Baştan ayağa tesettüre dikkat edilirken boynun görünüyor olması şıklık oluşturmaz.

6) Şal Bağlanırken Uçlarını Sivriltmeyin

Bağlama tarzına göre şalların ucunun sivrilmesi şal bağlama hataları arasında yer alır. Mecbur kalarak yapılsa da hoş bir görünüm sunmaz.

7) Yüksek ve Büyük Topuzlardan Kaçının

Topuz olmadan eşarp ve şal yapımı zor olabilir. Ancak yüksek topuz inanç hassasiyeti açısından hoş karşılanmaz. Bu alanda ölçülü olunması gereklidir. Bunun için sadece topuz tokası kullanarak daha kibar ve makul bir şekilde şal bağlanabilir. Dikkat edilmesi gereken tülbent kalınlığı ve topuz tokasının yükseltiyi artırmamasıdır. Özellikle baş çizgisinden yüksek olan topuzlar hem estetik hem de tesettür anlayışlarını tamamen yıkıyor.

Eşarp ve şal modelleri ile doğru kombinler oluşturması, tarzınıza şıklık katması için doğru bağlama metotlarına uygun olmalıdır. Ayrıca bağlama şekilleri tesettür anlayışından uzak olmamalıdır.