En Çok Satan ve Sevilen Şal Modelleri

Tesettürlü kadınların en göz önünde olduğu aksesuarı başörtüleridir. Başörtüsü kimi zaman eşarp kimi zaman da şal olabilmektedir. Bu tercihi istisnai durumlar hariç kişinin yaşı ve bulunduğu lokasyon belirlemektedir. 20-45 yaş aralığı daha çok şal tercihg ederken, 40-60 yaş arası başörütüsü tercihini eşarptan yana kullanabilmektedir. BU yaş aralığı kişinin yaşadığı ortam ve çevreye göre tam tersi de olabilmektedir.

Lokasyon olarak en çok tercih edilen başörtüsünü tarif etmek gerekirse bu aslında daha çok iklime göre değişkenli gösteriyor. Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri kışı sert geçirdiği için bu bölgelerde genel olarak boyna sarılabilen başörtüsü modelleri yani şal modelleri daha çok tercih edilmektedir. Çünkü hassas bir bölge olduğu için kış ve sonbahar soğuğundan en çok korunması gereken boğazı daha iyi korumaktadır. Çok soğuklarda boğaza dolanarak sıkı bir koruyu olan şallar, yazın da omuzdan sarkıtılarak hoş bir görüntü ve kombin sağlayabilmektedir. Şal bağlama teknikleri konusunda çok fazla kararsız kalıyor veya sürekli aynı modelleri kullanmak istemiyorsanız blog kategorimizde şu yazımızı okuyabilirsiniz.

EN ÇOK SATAN ŞAL MODELLERİ

Biraz önce yukarıda bahsettiğimiz lokasyon durumu en çok satan şal modellerini belirleyen en belirgin etkenlerdir. Sonbahar ve kış aylarında mevsimlik pamuklu şal modelleri çok tercih edilirken, sıcakların başlaması ile birlikte daha ince fakat yine pamuklu düz ve desenli şal, pıt pıt şal, şifon şal ve bu tarz kumaşlara sahip yakmayan, terletmeyen şal modelleri her zaman çok satan şal çeşitleri arasındadır.

Diğer bir yandan nişan, düğün, sünnet, açılış vb. özel günlerde en çok tercih edilen şallar arasında ince ve çok terletmeyen şal olarak bilinen şifon şallar, simli pamuklu şallar dikkat çekiyor. Bu günlerde şık olmak isteyen tesettürlü kadınlar aynı zamanda kullanımı rahat olmak istemesi de en doğal hakları elbette. O zaman da medine ipeği, cazz ve krinkıl krep şal modelleri tercih sebebi olabilmektedir.

EN RAHAT ŞAL MODELLERİ

Gelelim en çok satan şallar modelleri haricinde en rahat şal modellerine. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösteren bir konu. Fakat genel olarak başta kaymayan, terletmeyen, kolay şekil alıp başta ağırlık yapmayan şal türleri en rahat şal olarak bilinir. Bunlar neler diye soracak olursanız hemen sıralayalım; paumklu pioni şal, pamuklu pıt pıt şal, keten pamuk şal, çizgili pamuk şal, krınkıl krep şal olarak sıralayabiliriz. Görüldüğü üzere doğal pamuk kumaşa sahip modeller "doğal" oldukları için her zaman hem rahat hemde sağlıklı ürünlerdir.

Eğer sitemizden veya başka bir siteden şal almayı planlıyorsanız mutlaka pamuklu olmasına dikkat edebilirsiniz.